V pátek 4. června se vypravili žáci 1. – 5. ročníku do záchranné stanice Jaro Jaroměř.
Tato stanice pomáhá již od roku 1998 zraněným a jinak handicapovaným volně žijícím živočichům. Ročně poskytuje péči cca 500ti poraněným pacientům, z toho více než polovinu vrací zpět do přírody.
Nejmladší žáky (prvňáky a druháky) dovezl až na místo autobus pana Vopálky. Zdatnější třeťáci, čtvrťáci a páťáci šli část cesty pěšky.
Všichni jsme se sešli ve stanici, kde jsme společně posvačili.
Ošetřovatelé nás provedli celou stanicí a ukázali nám své svěřence.
Měli jsme možnost si zblízka prohlédnout mládě zajíce, netopýra, pohladit si užovku.
Největším zážitkem však bylo si pochovat roztomilé mládě lišky. Zkouškou odvahy prošli ti, co podrbali za ušima samici divočáka Růženu.
O každém zvířátku jsme se dozvěděli jeho příběh.
Mezi nejčastější příčiny, kvůli kterým se dostávají volně žijící živočichové do záchranné stanice, patří především střety s dopravními prostředky, kolize s elektrickým vedením, vysoké dávky hnojiv na polích, střety se zemědělskými a lesnickými stroji, ale také rybářské vlasce, provázky, do kterých se zvířata zapletou. Nelze opominout i mylné zachraňování domněle opuštěných mláďat.
Venku ve výbězích jsme pozorovali veverky, mývala a sledovali malá čápata, jejichž matka má po nárazu nepohyblivé křídlo, takže si čápi staví netradičně hnízdo na pařezu. Zvukovou kulisu nám k tomu poskytovalo nepřeslechnutelné skřehotání žab z tamějšího rybníčku.
Děti donesly zvířatům spoustu pamlsků a naopak si odnesly nezapomenutelné zážitky.
Návštěva záchranné stanice byla pro děti velmi přínosná. V úzkém kontaktu se zvířaty se seznámily s problematikou jejich ochrany a podpory. Těšíme se, že tato návštěva nebude poslední a děti si z ní odnesou nejenom zážitky, ale i ponaučení, jak přírodu chránit a nepoškozovat.
V
Více fotografí na
https://logopedickaskola.rajce.idnes.cz/Zachranna_stanice_Jaro_Jaromer_2021